tło
tło
logo

Do rehabilitacji dzieci i niemowląt stosujemy w naszym gabinecie rehabilitacyjnym terapie NDT Bobath. Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej nieinwazyjny charakter. Dlatego mogą być Państwo spokojni o swoje pociechy. Zestawy ćwiczeń dobierane są w taki sposób, aby dziecko nie odczuło żadnych poważnych niedogodności związanych z ich wykonywaniem. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko bólu. Metoda NDT Bobath jest niezwykle skuteczna zarówno w rehabilitacji noworodków i wcześniaków, jak i dzieci jednorocznych.Terapia NDT-Bobath kierowana jest do noworodków, w tym wcześniaków, niemowląt i małych dzieci, w szczególności z:

 • uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego

 • obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym

 • asymetrią ułożeniową

 • zaburzeniami koordynacji psychoruchowej

 • opóźnieniem rozwoju psychoruchowego

 • problemami ortopedycznymi

 • zaburzeniami karmienia, ssania i połykania

 • mózgowym porażeniem dziecięcym

 • porażeniem splotu barkowego


Praca terapeuty polega na kontrolowaniu aktywności dziecka z tzw. „punktów kluczowych” czyli głowy, szyi, obręczy barkowej i innych części ciała, tak aby w efekcie wykształcić prawidłowe odruchy postawy dziecka, nauczyć je samodzielnego ich wykorzystywania i kontrolowania. Rodzaj ćwiczeń oraz ich tempo i rytm dobiera się indywidualnie do każdego dziecka.Terapia NDT-Bobath jest dla dziecka całkowicie nieinwazyjna. Nie ma tu ryzyka że dziecku stanie się krzywda, albo że ćwiczenia będą bolesne czy nieprzyjemne dla dziecka. W terapii dziecka uczestniczą nie tylko terapeuci ale również rodzice – uczą się jak wykorzystać ćwiczenia stymulacyjne terapii NDT-Bobath w codziennym zajmowaniu się dzieckiem. Dzięki częstym ćwiczeniom efekty terapii ulegają wzmocnieniu, a praca z dzieckiem zarówno na zajęciach rehabilitacyjnych jak i w domu przynosi wymierne efekty.  

 

 

Diagnoza rozwoju dziecka oraz ustalenie właściwego postępowania terapeutycznego są wskazane gdy dziecko:

 • układa się asymetrycznie (stale patrzy lub wygina się w jedną stronę)

 • ma drżenie kończyn

 • niechętnie leży na brzuszku

 • nadmiernie odgina/wygina głowę do tyłu

 • ma mocno zaciśnięte piąstki i pręży nóżki

 • ma trudności z zasypianiem

 • jest nadmiernie spokojne, bez kontaktu i zainteresowania twarzą (po 8 tyg.)

Komfortowa terapia

Niezwykle istotne dla poprawnego przebiegu terapii jest, aby dziecko było w pełni zrelaksowane i miało poczucie bezpieczeństwa. Wpływa to pozytywnie na komunikacje z terapeutą oraz zwiększa zaufanie do niego, co przekłada się na bardziej efektywną pracę. Z tego względu podczas zajęć dziecku mogą towarzyszyć rodzice. Nie tylko wpływa to pozytywnie na jego samopoczucie, ale ma również dodatkowy walor. Rodzice przyswaja w ten sposób praktyczną wiedzą na temat możliwości samodzielnego stymulowania dziecka za pomocą ćwiczeń, co przyczynia do utrwalenia pozytywnych skutków terapii.

Historia

Terapia Bobath posiada długą historię, która swoimi początkami się połowy XX wieku. Wówczas to opracowali ją Karl i Baertha Bobath. W ciągu kilku dekad była ona wielokrotnie udoskonalana. Wpływa na jej rozwój miały z jednej strony praktyczne doświadczenia terapeutów, z drugiej postępy w zakresie nauk medycznych. Odkrycia w zakresie neurofizjologicznego rozwoju dziecka pozwoliły wprowadzić do niej istotne modyfikacje.

Zasady terapii

Celem terapii Bobath jest korekcja wad postawy u dzieci, a także rehabilitacje innych wad rozwojowych najmłodszych takich jak m.in. uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Dla każdego dziecka dobrany jest indywidualny zestaw ćwiczeń, których tempo i rytm ustalane są w taki sposób, aby przenosić najlepsze efekty. Przebieg zajęć polega na stymulowaniu aktywności dziecka przez terapeutę, który pomaga mu wykonywać skoordynowany zespół ruchów głową, szyją, obręczą barkową oraz kończynami. Efektem tych działań jest zakodowanie odpowiednich odruchów u dziecka, co przyczynia się do poprawy jego sprawności i uzyskaniu lepszej kontroli nad ciałem.

Zapraszamy do współpracy.
Gabinet Szymczukmedical zapewnia profesjonalną rehabilitację.